Refinancovanie úveru zmeny od 21.3.2016

Od 21.3.2016 začína platiť novela zákona o úveroch schválená na konci minulého roka. Ak ste si v minulosti brali hypotekárny úver a máte nevýhodnú sadzbu, práve teraz sa Vám oplatí refinancovať. Aktuálne úrokové sadzby sú na historických minimách a vďaka novelizovanému zákonu je jednoduchší odchod z nevýhodnej banky.

Zníženie poplatku za predčasné splatenie úveru na 1%

Najdôležitejšou zmenou je zníženie pokuty za predčasné splatenie úveru na maximálne 1% zo zostatkovej sumy úveru. Pokiaľ máte nevýhodný úver a chcete o prefinancovať v inej banke, pôvodná banka Vám môže účtovať poplatok maximálne do výšky 1% zo zostatku. Teda z pôvodných 5% sa táto pokuta znížíla na 1%. Samozrejme, pokiaľ máte v priebehu najbližšieho obdobia výročie fixácie, môžete počkať a úver refinancovať až pri výročí fixácie, kedy je to bez akéhokoľvek poplatku. Pokiaľ si chcete zafixovať aktuálne nízke úrokové sadzby oplatí sa prepočítať či sa vám oplatí hypotéku preniesť do inej banky.

Je lepsie refinancovať v cudzej banke alebo vyjednávať s pôvodnou bankou?

Asi najlepší postup je získať si informácie z viacerých bánk, zistiť, akú najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu môžete získať, samozrejme zistiť všetky poplatky ktoré si nová banka bude účtovať. Nechať si od novej banky vystaviť nezáväznú ponuku na prefinancovanie. S touto výhodnejšiou ponukou sa môžete zastaviť vo vašej pôvodnej banke. Je otázkou, ako sa banky postavia k tejto zmene, ale pokiaľ nechcú prísť o klienta, je dosť pravdepodobné, že sa vám formou dodatku podarí upraviť podmienky k pôvodnej hypotéke. Navyše nemáte čo stratíť, pretože poplatok 1% za predčasné splatenie je minimálny oproti sume, ktorú môžete celkovo ušetriť na preplatení. Ak sa s pôvodnou bankou nedohodnete v novej vás radi privítajú. Pokiaľ máte bezproblémovú platobnú minulosť, ktorú si určite preveria v registri s prenesením úveru do novej banky by nemal byť žiaden problém.