Ako zistím aktuálny zostatok hypotéky?

Pokiaľ uvažujete o refinancovaní hypotéky resp. o predčasnom splatení pôvodného úveru, určite Vás bude zaujímať výška aktuálneho zostatku hypotéky. Tento zostatok zistíte nasledovným spôsobom.

Zistenie orientačného zostatku hypotekárneho úveru

Orientačne zostatok vypočítate pomocou podrobnej hypokalkulačky. Vložíte do nej údaje o pôvodnom úvere, teda výška úveru, úroková sadzba a počet rokov splácania dohodnutých v úverovej zmluve. Na základe týchto pôvodných parametrov sa Vám zobrazí výpočet priebehu splácania. Ak viete koľko rokov ste doteraz splácali na kalkulačke si nájdete príslušný mesiac a odčítate zostatok úveru. Ide o približnú hodnotu, nakoľko tam nie je zohľadnený poplatok za vedenie úverového účtu, ktorý je v súčasnosti zrušený. Drobné rozdiely môžu vzniknúť aj v spôsobe výpočtu, kedy banka počíta úroky na dennej báze a v závislosti od počtu dní v mesiaci vypočíta zodpovedajúcu hodnotu úrokov z istiny. Pre orientačnú hodnotu nám na začiatok stačí približne vedieť, či si budeme požičiavať desaťtisíc alebo päťdesiattisíc eur.

Zistenie zostatku úveru cez internet banking

Pokiaľ používate internet banking, každá slušná banka Vám okrem Vášho bežného účtu vie sprístupniť aj prehľad a pohyby na úverovom účte. Ak máte u banky, ktorá Vám poskytla hypotéku aj bežný účet (nie je podmienkou) požiadajte banku o sprístupnenie údajov o úverovom účte. Na základe internet bankingu viete aký zostatok ste mali minulý mesiac a viete si dopočítať zostatok aký bude pri refinancovaní. Pozor tento údaj je iba orientačný, pre správne vyčíslenie pri predčasnom splatení treba banku požiadať o vyčíslenie presného zostatku k dátumu predčasného splatenia

Zistenie presného zostatku hypotéky v banke

Ako už bolo spomenuté vyššie, ak sa rozhodnete predčasne splatiť úver, alebo ho chcete refinancovať v inej banke potrebujete požiadať pôvodnú banku a vyčíslenie zostatku úveru k presnému dátumu, kedy úver budete predčasne splácať a súčasne požiadať o predčasné splatenie k uvedenému dátumu. Potom už ostáva iba zabezpečiť si dostatočné voľné prostriedky a úver tak preniesť do výhodnejšej banky, alebo v ideálnom prípade úplne splatiť.